Dlaczego wyłączenie komórki nie pomaga?

W tym artykule dowiesz się, jak komórka tak skutecznie zjada uwagę, czym jest dopamina i dlaczego samo wyłączenie komórki to za mało, by się skupić.

Spis treści

Zanim wyjaśnię, mam do Ciebie jedną prośbę: Tylko nie myśl o niebieskim piesku! O czym pomyślałaś?

Uzależnienie od komórki

Może nie uwierzysz, ale tak samo jest z komórką! Twój mózg ciągle o niej myśli, nawet jeżeli tego nie chcesz. Nawet jeżeli nie jesteś tego świadoma. Dlaczego tak się dzieje?  Komórka jest jak pojemnik wypełniony cukiereczkami. Ma same pyszne i kolorowe aplikacje, które kocha twój mózg. One mu dają przyjemność. 

Dopamina. Jak to działa?

Ta przyjemność  to tak zwana dopamina. Dopamina to hormon oczekiwania na przyjemność. Wydziela się kiedy Na coś czekasz. Na przykład przychodzi do Ciebie powiadomienie i nie wiesz, co to jest: jakaś fajna informacja od znajomej, polubienie od znajomego. To może być coś naprawdę interesującego! Przy powiadomieniu mózg wydziela ogromne dawki dopaminy. Ty chcesz tych informacji i, musisz je mieć! I więcej, i więcej…

Uzależnienie od internetu

Mózg chce tych informacji. Czemu?

Tak działa ewolucja. Ludzie od zawsze poszukiwali informacji, bo od ich posiadania zależało ich przetrwanie. Gdzie jest jedzenie, gdzie jest groźne plemię, gdzie się schronić. Jak wykrzesać ogień, jak zrobić koło — ciągle szukaliśmy i wykorzystywaliśmy informacji, by przeżyć. Dlatego tak bardzo lubimy portale informacyjne. Swoją drogą nie wiem, czy zauważyłaś, że na portalach informacyjnych  możemy przeczytać głównie negatywne informacje? To też manipulacja! Czemu? Bo mózg głównie interesują te złe, groźne rzeczy. Czemu? One od zawsze były ważniejsze dla przetrwania gatunku ludzkiego! Z tego korzystają dziś media.

Działka internetowa

Czy można ćpać internet?

Problem w tym, że dopamina działa jak narkotyk. Im więcej jej bierzesz, Im więcej śmiesznych filmików oglądasz i czekasz na ich śmieszne zakończenie, tym więcej dopaminy potrzebujesz, żeby osiągnąć podobny poziom zadowolenia. I tak w kółko. Tak rodzą się właśnie uzależnienia behawioralne. Robisz coś, jest ci dobrze, robisz tego więcej, i więcej. Przykłady uzależnień behawioralnych to hazard, pracoholizm, zakupoholizm, kompulsywne objadanie się. I uzależnienie od internetu. W pewnym momencie przestajesz kontrolować to, ile korzystasz z internetu, ile siedzisz na komórce. Niestety to siedzenie wcale cię nie rozwija, zazwyczaj. To siedzenie sprawia, że zazwyczaj czujesz się gorzej, czujesz się zestresowana, no po prostu nie jest ci dobrze

Dlaczego tak trudno odćpać internet?

Kiedy pozbawiasz mózg tych dawek dopaminy, czujesz ogromny niepokój. Mózg myśli: hej, zabrakło mi kluczowych do przetrwania dawek dopaminy! Czujesz stres, niepokój i znowu sięgasz po komórkę.

A może teraz, jak wiesz jak to działa  – już po nią nie sięgniesz? Trzymam kciuki!

odłącz się

Jaką mam na to radę? Odłącz się. Natychmiast!

  • Odłącz powiadomienia — one są najgorsze. Zabierają uwagę!
  • Odinstaluj aplikacje. Ile z nich jest ci naprawdę potrzebne?
  • Odinstaluj aplikacja social media. One zjadają ci czas!
  • Zacznij kontrolować to, ile czasu spędzasz na internecie. Zainstaluj aplikację do kontrolowania czasu.
  • Spotykaj się z ludźmi w prawdziwym świecie, a mniej rozmawiaj przez komunikatory. Będąc z ludźmi w cyfrowych relacjach, tak naprawdę w ogóle nie masz z nimi relacji. One nie są prawdziwe. Jasne, że komunikatory są fajne, bo można szybko z kimś porozmawiać, ale wtedy nie widzisz twarzy tej osoby, nie czujesz jej emocji. Nie wiesz co tak naprawdę o Tobie myśli. Na dłuższą metę w takich relacjach możesz czuć się bardziej samotna.
  • Znajdź sobie zainteresowania, które nie wiążą się z komórką.
  • Bardzo dbaj o sen. Podczas snu mózg regeneruje się, usuwa toksyny i układa informacje. 
  • Zadbaj o sport. To w sumie najważniejsze. Musisz uprawiać sport. On jest naturalnym lekarstwem. Naturalnym odstresowywaczem. Naturalnym poprawiaczem humoru. Zobaczysz, że szybciej poczujesz się lepiej, jeżeli będziesz się ruszać. Zacznij od pół godziny spaceru.
  • Zadbaj o dietę: odstaw cukry i fast foody. Od razu! Gorsze jedzenie to gorsze samopoczucie. Mówi się, że brzuch to drugi mózg!

Nie myśl sobie, że uważam, że technologia jest zła. Kocham internet. Bez internetowych czytników książek dużo mniej bym czytała. Ty nie byłabyś na tej stronie. Technologia nie jest zła. Ale nie pozwól jej kontrolować Ciebie. Ty przejmij nad nią kontrolę. Zobaczysz, że poczujesz się lepiej.

Czy jesteś uzależniona od internetu? Sprawdź tutaj.

Udostępnij u siebie

Zobacz też te wpisy